اعضای هیئت علمی

Back

اصول و مبانی مدیریت در سازمان های ورزشی

دانشگاه شهید چمران اهواز

معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی

طرح درس ویژه درس­های تحصیلات تکمیلی

نام و نام خانوادگی استاد: صدیقه حیدری نژاد

مرتبه علمی: استاد   

ایمیل: heydari_s@scu.ac.ir

دانشکده: علوم ورزشی

گروه: مدیریت ورزشی

نیمسال تحصیلی: اول 99-400

دوره تحصیلی: کارشناسی ارشد مدیریت راهبردی در ورزش

نام درس: اصول و مبانی مدیریت در سازمان های ورزشی

تعداد واحد: 2 و احد

جایگاه درس در برنامه درسی دوره: این درس از دروس پایه مقطع کارشناسی ارشد مدیریت ورزشی و پیش نیاز درس مدیریت رفتار سازمانی می باشد

هدف کلی: هدف کلی درس آشنایی دانشجویان کارشناسی ارشد مدیریت ورزشی با عناصر مدیریت و وظایف مدیران به خصوص در سازمان های ورزشی می باشد، هم چنینن آشنایی با تحقیقات جدید در این حیطه که می تواند در انتخاب موضوع پایان نامه هم به دانشجویان کمک  کند.

 

اهداف یادگیری:

- دانشجو با عناصر مدیریت و ویژگی های مدیران آشنا شود.

- دانشجو با سازمان و انواع مختلف سازماندهی، ماهیت و ویژگی های سازمان های ورزشی آشنا شود.

- دانشجو با ذکر مثال های ملموس و عینی، کاربرد وظایف مدیران در سازمان های ورزشی آشنا شود.

-دانشجو با مباحث کارآیی، اثربخشی، بهره وری، کارآفرینی و خلاقیت در ورزش آشنا شود.

مواد و امکانات آموزشی:

امکان دسترسی به لپ­تاپ و اینترنت

جستجوی مقالات مرتبط با مباحث درسی هر جلسه

 

روش تدریس:

سخنرانی و طرح مباحث اصلی توسط استاد درس

مشارکت دانشجویان در مباحث و کاربرد مباحث در سازمان های ورزشی

وظایف دانشجو:

- حضور منظم و فعالانه در کلاس

- مشارکت در مباحث کاربردی درس در سازمان های ورزشی

- انجام تکالیف و ارائه پاوروپوینت در خصوص موضوع انتخابی به مدت 25 دقیقه

-- مشورت با استاد در انتخاب موضوع ارائه کلاسی

شیوه آزمون و ارزیابی:

روش

نمره

تاریخ

حضور و مشارکت فعال در بحث­های کلاسی 

3 نمره

تمامی جلسات

ارائه کار کلاسی

4 نمره

در نوبت تعیین شده برای هر دانشجو

امتحان پایان ترم

13 نمره

پایان ترم بر اساس برنامه آموزشی

 

 

 

برخی منابع درس:

1- کتاب مبانی مدیریت استیفن بی رابینز، و دیوید ای  دی سنزو: ترجمه سید محمد اعرابی، محمد علی حمید رفیعی، بهروز اسراری ارشاد (چاپ هشتم 1388)، (انتشارات دفتر پژوهش های فرهنگی)

2-کتاب مدیریت سازمان های ورزشی، تألیف مهرزاد حمیدی (1394، انتشارات دانشگاه پیام نور).

3- کتاب مبانی مدیریت و سازمان، تالیف علی رضاییان (1396)، (انتشارات سمت).

4- Strategic Management in Sport. Danny O’Brien,  Milena M. Parent, Lesley Ferkins, Lisa Gowthorp. (2019) by Routledge –Taylor & Francis

 

 

زمان بندی و موضوعات درس

 

جلسات

موضوع

اول

آشنایی با دانشجویان، انتظارات استاد درس در طی ترم از دانشجویان، معرفی منابع  درسی، توضیحات در مورد مشارکت دانشجویان در جلسات کلاس، تکالیف و ارائه  کلاسی و نحوه ارزشیابی

دوم

آشنایی با مفاهیم سازمان و مدیریت، تاریخچه مدیریت، مهارتها و سطوح مدیریت، انواع سازمان، چالش های مدیریت در قرن بیست و یکم مدیریت، رابطه اصول مدیریت و مبانی ارزشی حاکم بر سازمان و جامعه

سوم

آشنایی با  مفاهیم اثربخشی، کارآیی و بهره وری در سازمان، مدیریت به منزله علم، هنر و حرفه، مزایای  آموزش و یادگیری در مدیریت به شکل نظری و عملی

چهارم

آشنایی با فراگرد تصمیم گیری، نظریه تصمیم گیری سایمون، فراگرد منطقی حل مساله، رویه های مستقیم و غیرمستقیم مساله یابی در سازمان، انواع تصمیم گیری در سازمان، موقعیت های تصمیم گیری، ضرورت موقعیت شناسی، مدیران و موانع حل مساله

پنجم

آشنایی با اهمیت و ضرورت برنامه ریزی، انعطاف در برنامه ریزی، هدف از برنامه ریزی، انواع برنامه ریزی، رهیافت های گوناگون به برنامه ریزی، برنامه ریزی بر مبنای هدف، برنامه ریزی اقتضایی، مراحل عمده برنامه ریزی، سلسله مراتب برنامه ها، آشنایی با فنون برنامه ریزی (نمودار گانت، فنون شبکه، مسیر بحرانی و پرت)

ششم

آشنایی با مدیریت و برنامه ریزی راهبردی، مراتب راهبرد، شناسایی رسالت و ماموریت سازمان، تعریف چشم انداز سازمان، تدوین هدفهای خرد و کلان، شناسایی سازمان از نظر قوت ها و ضعف ها، شناسایی محیط از نظر فرصت ها و تهدیدها، تحلیل ماتریس و تدوین راهبرد سازمان ، دام های برنامه ریزی راهبردی

هفتم

آشنایی با عناصر و مفاهیم سازماندهی، انواع ساخت های سازمانی و ساختار، سازمان رسمی و غیررسمی، سازماندهی ماتریسی، ابزارهای رسمی کردن سازمان، انواع واحدهای صف و ستاد، تقسیم کار عمودی، درجه تمرکز و حیطه نظارت، روندهای جدید در سازماندهی

هشتم

آشنایی با مفاهیم و اصول هماهنگی در سازمان، تفکیک و ترکیب در سازمان، هماهنگی و فناوری، انواع ساز و کارهای هماهنگی، هماهنگی  مجموعه ای و ترتیبی و طرفینی، هماهنگی برنامه ریزی نشده و غیررسمی، هماهنگی برنامه ریزی شده و رسمی.

نهم

آشنایی با فراگرد مدیریت منابع انسانی (جذب – کارمند یابی. انتخاب و استخدام نیروی کار توانمند، پرورش نیروی کار توانمند – راهنمایی و آموزش برای پیشرفت، نگهداری – جلوگیری از ترک خدمت و جبران خدمات نیروی کار توانمند)، برنامه ریزی منابع انسانی، توسعه سیستم حقوق و دستمزد.

دهم

آشنایی با مبانی رهبری، تفاوت رهبری و مدیریت، رویکردهای عمده در مطالعات رهبری: خصوصیات وصفات ویزه رهبری، رفتار رهبری، سبک سنج رهبری بلیک و موتون، سیستم چهارگانه رهبری لیکرت، انواع سبک های رهبری: رهبری اقتضایی فیدلر، رهبری وضعیتی هرسی و بلانچارد،  

یازدهم

آشنایی با فراگرد ارتباطات در سازمان، عناصر فراگرد ارتباطات، انواع مسیرهای ارتباطی، موانع ارتباطات در سازمان، انواع سیستم های ارتباط رسمی و غیررسمی در سازمان، سبک های ارتباطات، راهکارهای بهبود فراگرد ارتباطات در سازمان

دوازدهم

آشنایی با مبانی و فراگرد کنترل در سازمان، تعیین معیارها و ضوابط کنترل، تدابیر و وسایل کنترل و نظارت در سازمان، انواع کنترل: آینده نگر، حال نگر و گذشته نگر. ویژگی های سیستم کنترل  موثر، اانواع سیستم های کنترل: تشخیصی، ارزشی، تحدیدی و تعاملی. نقش سیستم های اطلاعاتی مدیریت در بهبود سیستم های کنترل، مشکلات کنترل.

سیزدهم

آشنایی با مباحث  خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی در ورزش و سازمان های ورزشی

چهاردهم

ارائه های کلاسی دانشجویان در خصوص کاربرد مباحث و سرفصل های درس در سازمان های ورزشی با استفاده از مقالات جدید

پانزدهم

ارائه های کلاسی دانشجویان در خصوص کاربرد مباحث و سرفصل های درس در سازمان های ورزشی با استفاده از مقالات جدید

شانزدهم

ارائه های کلاسی دانشجویان در خصوص کاربرد مباحث و سرفصل های درس در سازمان های ورزشی با استفاده از مقالات جدید

هفدهم

برگزاری آزمون پایانی ترم

هیجدهم

تصحیح اوراق و ثبت نمرات